Skip to main content

Parcel · Map 031-033-055

154 HIGH ST

Owner: GORCHOS FRANCIS J JR & HAMILTON PATRICE

Assessed value

$136,570

$92,470 bldg · $44,100 land

Est. annual tax

$5,404

39.57 mills · FY2026

Acreage

Land use

Residential

RA2

Year built

1984

1,435 sqft

Building

Style
Cape
Year built
1984
Living area
1,435 sqft · 1.4 stories
Exterior
Alum/Vinyl Siding
Heat
Forced Hot Air · Oil

Recorded sales

  1. Jun 26, 2019

    Bk/Pg OPM-180191

    $200,100
  2. Aug 18, 2015

    Bk/Pg OPM-140182

    $175,000
  3. Jul 2, 2004

    Bk/Pg OPM-30337

    $209,000

More on High St