Assessed value
$132,440
$55,160 bldg · $77,280 land
Est. annual tax
$5,241
39.57 mills · FY2026
Acreage
—
Land use
Residential
RA-2L
Year built
1983
960 sqft
Owner mailing
6 BEACON RD, BETHANY, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1983
- Living area
- 960 sqft · 1.4 stories
- Exterior
- Alum/Vinyl Siding
- Heat
- Steam · Oil
Recorded sales
Jun 16, 2015
Bk/Pg OPM-140138
More on Lake Plymouth Blvd
6 LAKE PLYMOUTH BLVD
$152,600 · Built 1979
7 LAKE PLYMOUTH BLVD
$163,660 · Built 1995
13 LAKE PLYMOUTH BLVD
$177,520 · Built 1998
16 LAKE PLYMOUTH BLVD
$114,240 · Built 1987
17 LAKE PLYMOUTH BLVD
$154,980 · Built 1997
20 LAKE PLYMOUTH BLVD
$197,960 · Built 1989
23 LAKE PLYMOUTH BLVD
$490 · Built 0
24 LAKE PLYMOUTH BLVD
$70 · Built 0