Skip to main content

Parcel · Map 030-034-001B

55 CHESTNUT ST

Owner: DAWSON CLAIRISSA& CORNELIUS

Assessed value

$170,870

$126,770 bldg · $44,100 land

Est. annual tax

$6,761

39.57 mills · FY2026

Acreage

Land use

Residential

RA2

Year built

2000

1,520 sqft

Building

Style
Split Entry
Year built
2000
Living area
1,520 sqft · 1.0 story
Exterior
Alum/Vinyl Siding
Heat
Forced Hot Air · Oil

Recorded sales

  1. Aug 8, 2005

    Bk/Pg OPM-40279

    $237,000

More on Chestnut St