Assessed value
$116,480
$70,210 bldg · $46,270 land
Est. annual tax
$4,609
39.57 mills · FY2026
Acreage
—
Land use
Residential
RA2
Year built
1976
1,175 sqft
Owner mailing
101 N RIVERSIDE AVE, TERRYVILLE, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Conventional
- Year built
- 1976
- Living area
- 1,175 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Alum/Vinyl Siding
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
No recorded sales on file.
More on N Riverside Ave
1 N RIVERSIDE AVE
$347,550 · Built 1998
9 N RIVERSIDE AVE
$472,500 · Built 2011
15 N RIVERSIDE AVE
$529,340 · Built 2006
16 N RIVERSIDE AVE
$137,480 · Built 1981
20 N RIVERSIDE AVE
$70,000 · Built 0
21 N RIVERSIDE AVE
$137,060 · Built 1982
24 N RIVERSIDE AVE
$94,010 · Built 1980
25 N RIVERSIDE AVE
$123,760 · Built 1980