Skip to main content

Parcel · Map 040-050-003

53 PROSPECT ST

Owner: SCHERBER LAUREN

Assessed value

$135,030

$90,650 bldg · $44,380 land

Est. annual tax

$5,343

39.57 mills · FY2026

Acreage

Land use

Residential

RA2

Year built

1992

1,493 sqft

Building

Style
Colonial
Year built
1992
Living area
1,493 sqft · 2.0 stories
Exterior
Alum/Vinyl Siding
Heat
Forced Hot Air · Natural Gas

Recorded sales

  1. Aug 19, 2021

    Bk/Pg OPM-202000272

    $240,000
  2. Jul 16, 2018

    Bk/Pg OPM-170207

    $174,900
  3. May 1, 2018

    Bk/Pg OPM-170139

    $58,000
  4. Apr 5, 2018

    Bk/Pg OPM-170121

    $92,500
  5. Mar 14, 2006

    Bk/Pg OPM-50124

    $145,000

More on Prospect St